İlayda Bilişim
Tüm Kategoriler
Hızlı Linkler


Kocintok Lab.Malz.A.Ş

Potasyum klorür (KCL) Nedir, ne işe yarar ?

Potasyum klorür (KCL) Nedir, ne işe yarar ?

Potasyum klorür, ham potas tuzu veya kaya tuzundan elde edilir. Dünya çapında potasyum klorür içeren tuz yatakları vardır ve Kanada, Almanya, Rusya ve Çin'deki yatakların özel bir rolü vardır. Potasyum klorür doğal olarak carnallite, sylvin, sylvinite ve kainite minerallerinde bulunur. Potasyumun kendisi insan organizmasında bir mineral olarak bulunur.

Potasyum klorür renksiz, tuzlu-acı tada sahip kristaller oluşturur. Suda çözünür. Potasyum klorür kimyasal bir bileşiktir. KCl formülü ile gösterilir. Potasyum ve klor elementlerinin birleşmesi ile oluşur. Saf hali, kokusuzdur. Beyaz kristallerden oluşur. Bu kristallerde yüzey merkezli küp şeklinde istiflenerek dizilirler.

Görünümü : Beyaz Kristal Kokusuz

Tıpta potasyum klorür : Potasyum klorür, eksiklik durumunda vücudun potasyum ihtiyacını karşılamak için tıpta kullanılır. Ayrıca bazı diş macunları, dişleri temizlemenin yanı sıra ağrı kesici etkisi olduğu için potasyum klorür içerir.

Kimyasal Adı : Potassium Klorür

Kimyasal Formül : KCl

Ambalaj Şekli : 1 kg. Ambalajlarda

Ürün Markası : Merck (Almanya’dan ithal edilmektedir. Sadece kurumsal firmalara satışı yapılmaktadır.

Potasyum Klorür, kimyasal bir bileşik olan potasyum klorür, potasyum ve klor elementlerinin birleşiminden oluşmaktadır. Kimya da sembolü KCl olarak gösterilmektedir.

Potasyum klo    ür insan vücudu için önemli bir elementtir. Tüm vücut sıvılarının pH sının uygun dağılımını ve sağlıklı sinir sistemi, kas fonksiyonunu sağlamaktadır.

Potasyum klorür, KCI veya CIK moleküler formülüne sahip bir metal halojenür tuzudur. Beyaz, renksiz kristaller suda çözünür ve etanolde çözünmez.

Potasyum Klorürün Yapısı


Potasyum klorür, potasyum ve klor atomu arasındaki iyonik bağların oluşumu nedeniyle oluşur. Elektron iki atom arasında transfer edildiğinden, bağ oluşumu doğada iyoniktir. Atomlar, daha büyük klorür iyonlarının, aralarında oktahedral boşluklar olarak da bilinen boşluklarla bir dizi halinde dağıtıldığı, yakından paketlenmiştir. Daha küçük potasyum iyonları bu boşlukları doldurur. Bu kimyasal yapı, diğer halojenür tuzlarının kristal yapısında da gözlenmektedir.

Firma Kuruluş :
60 yıllık Tecrüve
Ürünlerimiz :
Merck Kimyasalları
Merck Kimyasalları :
Türkiye Distribütörü
✅ Fiyat Teklifi Alın :
bilgilendirme@kocintok.com.tr
✅ Telefon Numaramız :
(0312) 397 32 02

Potasyum Klorür Tuz mu?

Potasyum klorür, topraktan veya denizden elde edilen doğal olarak oluşan bir tuzdur. Gıda üreticilerinin çoğunlukla sodyum klorür veya sofra tuzu yerine kullandıkları potasyum bazlı bir tuzdur . Bazı uygulamalarda sodyum varlığını %70'e kadar azaltmaya yardımcı olabilir. Sodyum bazlı tuzlar gibi yüksek sağlık riski taşımaz.

Potasyum Klorür Kullanım Alanları

·       Zirai kimyasallar (böcek öldürücü olmayan)

·       Laboratuvar kimyasalları

·       Kaplama maddeleri ve yüzey işleme maddeleri

·       Petrol üretimine özel işleme yardımcıları

·       Antifriz ve Buz Çözücü Ürünler

·       Elektrikli ve Elektronik Ürünler

·       Başka yerde kapsanmayan Metal Ürünler

·       Boyalar ve Kaplamalar

·       Su Arıtma Ürünleri

Potasyum Klorür Fiziksel Özelikleri

Ekşi bir tada sahip, kokusuz, kristalimsi, beyaz bir katıdır.

Potasyum klorürün erime noktası : 770C'dir.

Potasyum klorürün kaynama noktası : 1420C'dir.

Potasyum klorürün yoğunluğu : 1,984 g/mL'dir.

Potasyum klorürün molar kütlesi : 74.5513 g/mol'dür.

Potasyum klorürün pH'ı yaklaşık 7'dir.

Almanya'dan ithal ettiğimiz Merck Marka kimyasal maddeler içerisinde yer alan ;

Merck 104936.1000 Potassium Chloride GR Ürün özellikleri ve fiyatları hakkında bilgi almak için sayfamızı inceleyebilirsiniz.  --->>>> İncele

Almanya'da üretilen Merck marka kimyasallar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Firmamız 60 yılı aşkın süredir kimyasal maddeler konusunda profesyonel olarak hizmet vermektedir. Tüm Ürünlerimizi Kimyasal madde kısmından inceleyebilirsiniz.

Tüm kimyasal maddelerde olduğu gibi Direkt solunması durumun da solunum yolları hastalıklarına veya temas gibi durumlarda, tahriş ve yıpranma meydana gelebilir.

Ürünler

WTW KCl-250 pH Elektrot Ucu Koruma Sıvısı

1.345,61TL Kdv Hariç: 1.121,34TL

Diğer Makaleler

Google Ping