Filtrele

Fiyat
to
Arama
Kullanılabilirlik
0
0
İndirim
0
0
0
0
0
Puanlama
0
0
0
0
Tüm Kategoriler
Hızlı Linkler


Laboratuvar Cam Malzemeler

Ürün Filtreleme

Fiyat Aralığı
to
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
Ürün Karşılaştır (0)

Bu kategoride ürün bulunamadı.

Mikroskop Satışı ve Teknik Servisi

Mikroskop, gözle görülmeyen küçük cisimlerin görülmesini sağlayan araçtır. Çıplak gözle görülmeyen ufak cisim ya da canlılar farklı mercekli büyüteçler yardımıyla görülmektedir. Her mikroskoba uygun büyüteçli mercekler bulunmaktadır. Kullanılma amacına uygun olarak mikroskop çeşitleri de vardır. Jeoloji, arkeoloji, hastane laboratuvarlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Cisimlerde gözle görülmeyen maddeler olması daha değerli ve kıymetli olmasına neden olabilir. Özellikle tarihsel araştırmalar, gökyüzü çalışmaları ya da hastane, klinikler mikroskop kullanımı çok önemlidir.

Mikroskop 1590’da Zacharias Janssen tarafından bulunmuştur. Teleskoplara farklı mercek yerleştirme çalışması esnasında bulunmuştur. İlk olarak Hollanda’da bulunduğu kabul edilmiştir. Ancak aynı dönemde farklı Avrupa ülkeleri de mikroskop çalışmaları yapıldığı bilinmektedir. Mikroskobun bulunması ile mercekler sayesinde cisimleri daha net ve görünür şekilde inceleme fırsatı yakalanmıştır. Uzakta yer alan birçok cisim göz ile uzak görülür. Net, anlaşılır bir şekilde görmek için cisimlere yaklaşmak ya da yaklaşmasını sağlayacak araçların bulunması gerekir. 1838 yılında ise Matthias Schleiden tarafından mikroskop üzerinden hücreler incelenmeye başlanmıştır. Mikroskopla sadece uzaktaki cisimler değil yakında olan canlı hücreler de görülmeye başlanmıştır. Mikroskobun gelişmesi bilimsel gelişmeleri hızlandırmıştır.

Mikroskop Nasıl Çalışır?

Mikroskop uzak alanda ya da yakında bulunan cisimlerin daha net ve anlaşılır şekilde görülmesini sağlar. Mikroskop nasıl çalışır?

  • Cismin üzerinde bulunan ışığı yayarak daha net bir görünüm elde edilmesini sağlar.
  • Işık yönünü değiştirerek cisimler görünür.
  • Renk ışıklarını kırma yöntemi ile cisimlerin net görünmesi sağlanır.
  • Elektronların yansıma özelliği ile uzaktaki ya da yakındaki cisimler net görülür.

Mikroskop Çeşitleri Nelerdir?

Gözle görülmeyen canlıların gelişimlerini ya da cisimlerin teknik özelliklerinin net bir şekilde görülmesini mikroskop sayesinde belirlemek mümkündür. Bu sayede bilim oldukça hızlı bir şekilde gelişmiştir. Mikroskop mercekler ile uzaktaki ya da canlıları net bir şekilde görülmesini sağlar. Mercekler ve mikroskoplar da kendi içlerinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Her mikroskop farklı kullanım amacıyla üretilmektedir. En çok bilinen mikroskop çeşitleri arasında laboratuvar mikroskopları ve okul mikroskoplarıdır. Klinik ve deneysel çalışmalarda kaliteli ve uzun ömürlü mikroskop kullanmak gerekir. Böylece çalışmalar hızlı bir şekilde ilerler. Mikroskop çeşitleri ise şunlardır:

Işık mikroskobu : İncelenmesi istenen cisim ya da canlıya kısa-kalın olmak üzere ışık demetleri gönderilir. Bu demetler merceklerden geçer ve bu sayede cisimlere ışık ulaşır, görünür hale gelir. Yoğunluk, kontrast ve ışığın kalınlık incelik durumuna göre mikroskobun görünürlük durumu değişebilir. Büyütme oranı ve çözünürlük birleşimi mikroskopta birleşir ve cisimler ya da canlılar daha rahat görünür.

Parlak Alan Mikroskobu : Mercekten yoğun ışık geçer ve cisimlerin üzerine yönlendirilir. Yoğunluk, kontrast ve kalınlık durumuna göre görünen açı değişir. Görüntünün net olması yoğunluk durumuna bağlıdır. İncelenen canlı ya da cisme göre özel yoğunluk ayarları yapılması gerekir. Alkol ve asetik asit gibi maddelerin görünmesi için sabit ayarı vardır. Ancak canlıları incelemek için uygun değildir.

Karanlık Alan Mikroskobu : İncelenecek hücreleri boyamadan yoğun ışık gönderilir. Böylece net görüntü elde edilir. Halka şeklinde ışıktan geçirilir. Net ışık oluşmadığı için hücre ya da cisimlerin bir kısmı karanlıkta kalır. İncelenecek alana yoğun fazlı ışık göndermek gerekir.

Kontrast Mikroskobu : Faz ve yoğunluk ya da girişim ve kontrast olarak iki türe ayrılmaktadır. Hücrelere uygun yoğunlukta faz ile ışık gönderilir. Farklı mercekler kullanılarak ışığın yavaşlaması, kırılması sağlanarak görüntü oluşur.

Eğitim ve Öğretim başta olmak üzere öğrenci mikroskoplarımız bulunmaktadır.  Stereo Binoküler, Monoküler, Trinoküler ürün seçeneklerimiz 2 yıl garantili olarak satılmaktadır. Marka bazında satışını yaptığımız ; SOIF, Olympus mikroskop özellikleri ve fiyatları hakkında bilgiyi sayfamızda bulabilirsiniz.

menu