İlayda Bilişim
Tüm Kategoriler
Hızlı Linkler


Kocintok Lab.Malz.A.Ş

Laboratuvarda Koruyucu Gözlük kullanmak neden önemlidir?

Laboratuvarda Koruyucu Gözlük kullanmak neden önemlidir?

Laboratuvar Güvenliğini sağlarken çeşitli alet ve ekipmanlardan yararlanırız. 

Koruyucu Gözlük Neden Kullanılır ?

Laboratuvar ortamlarında, geniş güvenlik önlemleri sağlandıktan sonra bile, kimyasal kazalar veya çeşitli türlerde (Elektrik çarpması vb.) kazalar nedeniyle ortamın güvenliğini kesin olarak kimse garanti edemez.

Gözle ilgili tehlikelerin çoğu, ısı, ışık, mekanik yaralanmalar, uçuşan toz, kimyasal sıçramalar vb. faktörler nedeniyle öngörülemeyen bir ortamda meydana gelir. İşçiler, işyerinde göz tahrişine neden olabilecek kirli havanın farkında olmayabilirler. Çalışanlar günlük olarak daha uzun süre kirli havaya maruz kalabilir ve göz reaksiyonu ile beraber görme yetisini kaybetme gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda, uygun göz koruması ve tehlikeli ortamlarda çalışan personelin tam güvenliğini sağlamak için güvenlik gözlükleri kullanılmalıdır.

Laboratuvar Güvenlik gözlükleri, 1914 yılında Garrett Morgan tarafından üretildi ve 1940 yılında, gözlerin çevredeki çeşitli unsurların neden olduğu fiziksel hasarlardan veya enfeksiyonlardan korunması için çalışanların işyerinde koruyucu gözlük takmaları zorunlu hale geldi. Laboratuvar güvenlik gözlükleri veya kişisel koruyucu ekipman (PPE) kitinin önemli bir parçasıdır ve KKD gözlükleri olarak da adlandırılır. Bu, personelin iş güvenliği ve sağlığını tam olarak takip etmek için yapıldı.

GÜVENLİK GÖZLÜĞÜ ÇEŞİTLERİ ALT KISIMDA YER ALMAKTADIR.

Laboratuvar gözlükleri, mesleki çalışma ve kullanımlara bağlı olarak da çeşitli şekil ve tarzlarda gelir. Birçok gözlük ayrıca çizilmez, UV önleyici, antistatik ve buğu önleyici kaplamalarla birlikte gelir.

Göz koruması söz konusu olduğunda, rahatlık ve uyum dikkate alınması gereken kritik faktörlerdir. Güvenlik gözlükleri rahat olduğunda, laboratuvar çalışanlarının gözlük takması daha olasıdır. Bir kişinin yüz özelliklerinin güvenlik gözlüklerinin takılmasını engellemesi daha olasıdır ve KKD gözlüklerinin yeterli göz koruması sağlamak için tam olarak oturması gerekir.

Uygun olmayan laboratuvar gözlükleri, tasarlandığı gibi tam koruma sağlamayacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli marka ve stillerde göz koruması gerekebilir.

Laboratuvar güvenlik gözlükleri - Bunlar kimyasal olarak dayanıklı gözlük korumasıdır. Tam örtme özelliği ile gözleri zararlı asit ve kimyasal sıçramalarından korur. Daha uzun kullanım için hem sert hem de yumuşak bileşenlerden oluşur ve tipik olarak geniş panoramik görüş alanına sahiptir.

Kaynak gözlükleri - Bunlar, kaynak işlemi sırasında görünmeyen ve ciddi görme sorunlarına neden olabilen yoğun UV ve IR ışınlarından korunmaya yardımcı olur. Güvenlik gözlükleri, herhangi bir risk olmadan görevi yerine getirirken yüksek düzeyde göz koruması sağlar.

UV ışınlarına karşı koruyucu gözlükler- Bu gözlükler, zararlı UV ışınlarının göz retinası ile temasını engelleyen özel bir kaplama formuyla küratörlüğündedir.

Buğu önleyici gözlükler - Bu gözlükler, camlardaki buğulanma sorununu ortadan kaldırmak için özel kaplamaya sahiptir ve böylece aşırı sisli koşullarda çalışanlara net görüş sağlar. Eşsiz havalandırma tasarımına ve sis lensine sahiptir.

Havalandırmasız gözlükler- Bu tür gözlükler, duman, sis ve buhar gibi tehlikeli sıvılara karşı göz koruması sağlar ve tehlikeli maddelere karşı tam koruma sağlar.

Havalandırmalı gözlükler - Sıvıların girebileceği ve gözlerle temas edebileceği havalandırma deliklerine sahip oldukları için bunlar laboratuvar çalışmaları için uygun değildir. Zararlı UV ışınlarından daha fazla göz koruması sağlar ve uzun süreli göz kanseri, katarakt vb. görme problemlerini önler.

KİMYA LABORATUVARINDA GÜVENLİK GÖZLÜĞÜNÜN KULLANIMLARI:

Sıvı veya gaz halindeki tehlikeli madde veya maddeler gözle temas ettiğinde ciddi ve geri dönüşü olmayan hasarlar meydana gelebilir. Bir kişi ayrıca kısmi veya tam görme bozukluğundan muzdarip olabilir.

Bilimsel güvenlik gözlükleri, gözleri herhangi bir kimyasal sıçramanın yanı sıra tahriş edici sisler, buharlar ve zararlı dumanlardan korumak için özel olarak tasarlanmış birincil göz güvenlik cihazlarıdır. Göz çevresinde koruyucu bir conta oluşturarak herhangi bir nesnenin veya zararlı sıvıların gözlüğün açıklıklarından girmesini engellerler.

Ürünler

WTW KCl-250 pH Elektrot Ucu Koruma Sıvısı

1.197,90TL Kdv Hariç: 998,25TL

Diğer Makaleler

ilgili ürünler

Google Ping